TOIDU MÄRGISTAMISE
E-KÄSIRAAMAT

←Tagasi esilehele

Partii tähistamine ja ID-tähis

Toidupartii tähistamise ja loomsel toidul esitatava identifitseerimismärgi (ID-tähise) eesmärk on tagada toidu jälgitavus ning aidata toidukäitlejatel tuvastada, kust toode pärineb ja millal see on valmistatud. Erinevalt muust märgistusel esitatavast teabest ei ole nende tähiste eesmärk anda teavet tarbijale.

Toidupartii tähistamise nõuded

Toidupartii (ingl lot) on toote kindlaksmääratud kogus, mis on sama nimetuse ja ühesuguste omadustega ning ühesugustel tingimustel toodetud, valmistatud või pakendatud. Toidupartii tähistus võimaldab määrata, millisest partiist toit pärineb.

Toidupartii tähistamise nõuded on kehtestatud põllumajandusministri määrusega nr 109 „Toidupartii tähistamise nõuded“ (vastu võetud 28.11.2014).

Toidupartii määrab ja tähistab pakendil tootja, töötleja, valmistaja, pakendaja või Euroopa Liidu liikmesriigis asutatud müüja, kes seda toitu esimesena müüb.

Toidupartii määramine on vajalik eelkõige jälgitavuse tagamiseks, sest see võimaldab vähendada turult kõrvaldatava/tagasikutsutava toidu kogust. Kui ohtlik toit on kindlaksmääratud partii või kaubasaadetise osa, siis eeldatakse, et kogu selle partii või kaubasaadetise toit on samuti ohtlik.

Lae alla PDF-ina

Toidupartii tähistus peab olema trükitud toidu müügipakendile kulumiskindlalt, hästi nähtavalt ja selgelt loetavalt. Toidupartii tähistusele eelneb L-täht, välja arvatud muust teabest selgelt eristatava tähistuse puhul.

Müügipakendisse pakendamata toidu korral kantakse toidupartii tähistus selgelt loetavalt, hästi nähtavalt ja kulumiskindlalt muule pakendile või mahutile (nt hulgipakendile, kaubaalusele). Kui toidupartii tähistust ei ole võimalik pakendile või mahutile kanda, siis märgitakse tähistus kauba saatedokumentides.

Toidupartii tähistust ei pea esitama

Toidupartii tähistust ei pea esitama:

  • kui toidu säilimisaja „parim enne“ või „kõlblik kuni“ tähistus sisaldab kodeerimata kronoloogilises järjestuses vähemalt kuupäeva ja kuud (nt „Parim enne 25.09“);
  • kui toidu pakendi või mahuti suurima külje pindala on alla 10 cm2;
  • kui toit on tarbijale müümisel müügipakendisse pakendamata või kui toit pakendatakse müügikohas tarbija soovil või vahetult müügiks tarbija juuresolekuta;
  • üksikportsjonites jäätise puhul, mille toidupartii tähistus kantakse rühmapakendile;
  • põllumajandussaaduste puhul, mis otse ettevõttest:
    • müüakse või antakse muul viisil üle ajutiseks ladustamiseks, töötlemiseks või pakendamiseks;
    • veetakse põllumajandustootjate organisatsioonile;
    • kogutakse viivitamatuks töötlemiseks.

ID-tähis

Loomse toidu puhul on kohustuslik kanda pakendile ka identifitseerimismärk. Identifitseerimismärk peab olema selgelt loetav, see tuleb trükkida kergesti eristatavate tähtedega ja kulumiskindlalt pakendi hästi nähtavale kohale.

Märk moodustub ovaalist, mille sees on järgnevad andmed:

  • ettevõtte asukohariigi nimi või lühend standardi ISO 3166 kohaselt.

Vastavalt loomset päritolu toidu hügieeni määruse (EÜ) nr 853/2004 II lisa I jao B osale kasutatakse liikmesriikide puhul siiski lühendeid BE, BG, CZ, DK, DE, EE, GR, ES, FR, HR, IE, IT, CY, LV, LT, LU, HU, MT, NL, AT, PL, PT, SI, SK, FI, RO, SE ja UK(NI);

  • ettevõtte tunnusnumber;
  • lühend CE, EC, EF, EG, EK, EO, EY, ES, EÜ, EK, EB, EZ või WE, kui märki kasutab Euroopa Liidus asuv ettevõte. Kui tooted on ELi imporditud, siis neid lühendeid ei kasutata.

Munade pakendile identifitseerimismärki ei kanta, kui pakendid märgistatakse pakenduskeskuse numbriga.

NÄIDE

IDENTIFITSEERIMISMÄRK

Tervisemärk

Värske liha puhul kantakse rümbale tervisemärk.

Ovaalne tervisemärk on vähemalt 6,5 cm lai ja 4,5 cm kõrge. Märgil kasutatud tähed peavad olema vähemalt 0,8 cm kõrgused, numbrid vähemalt 1 cm kõrgused. Lamba- ja kitsetallede ning põrsaste korral võib märk olla ka väiksem.

Kuna tervisemärk kantakse otse rümbale, tohib kasutada vaid toiduvärve, mis on lubatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EÜ) nr 1333/2008 toidu lisaainete kohta.

Viimati uuendatud: 8. juuli 2021