TOIDU MÄRGISTAMISE
E-KÄSIRAAMAT

←Tagasi esilehele

Toidulisandite ja rikastatud toidu märgistamise erinõuded

Määratlused

Toidulisand on inimesele toitainete või muude füsioloogilise toimega ainete kontsentreeritud allikaks ja seda kasutatakse tavatoidu täiendamiseks.

Toidud (nt batoonid, hommikuhelbed, joogid), millele on lisatud vitamiine, mineraal- või muid aineid (nt kofeiini), ei ole toidulisandid, vaid rikastatud toit.

Põllumajandusministri 12. novembri 2014. a määrus nr 100 „Toidulisandi koostis- ja kvaliteedinõuded ning toidualase teabe esitamise nõuded“

Toidulisand peab vastama kõigile järgnevatele tingimustele:

 • on ette nähtud tavatoidu täiendamiseks;
 • on teatud ainete kontsentreeritud allikas (nt vitamiinid, mineraalaineid, kofeiin, taimeekstraktid, rasvhapped jne);
 • on ette nähtud tarbimiseks kindlate annuste või kogustena;
 • turustatakse müügipakendisse pakendatuna kindlate annustena, nagu kapslid, pastillid, tabletid, pulbrikotikesed, vedelikuampullid, tilgutuspudelid jmt.

Toidulisandi esmakordsel turuleviimisel Eestis tuleb sellest teavitada Põllumajandus- ja Toiduametit. Teavitades peab esitama ka märgistuse näidise. Esitada tuleb kogu müügipakendil olev teave: tekst, pildid, sümbolid jmt. Märgistuse näidisel peab olema kogu teave nähtav ja loetav ning näidis peab olema eesti keeles ja originaalkeeles (v.a juhul, kui toote originaalpakend juba on eestikeelne).

Lae alla PDF-ina

Märgistamise erinõuded

Toidulisandite korral tuleb järgida toidu märgistamise üldnõudeid ja esitada lisaks järgnev teave:

 • nimetus „toidulisand“;
 • toodet iseloomustava toitaine või muu aine grupi nimetus või viide nende iseloomulike omaduste kohta (nt toidulisand D-vitamiiniga). Kui toote nimetus viitab juba iseloomustavale ainele (nt C-vitamiini tabletid), siis ei ole seda vaja eraldi välja tuua;
 • päevas tarbimiseks soovitatav kogus;
 • hoiatus selle kohta, et päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust ei ületataks;
 • hoiatus selle kohta, et toidulisandit ei kasutataks mitmekesise toitumise asendajana;
 • hoiatus selle kohta, et toodet hoitaks lastele kättesaamatus kohas;
 • toitainete või muude toitainelise või füsioloogilise toimega ainete sisaldused soovitatava päevase koguse kohta. Sisaldus esitatakse Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi 2002/46/EÜ I lisas toodud ühikutes ning see peab olema keskmine väärtus, mis saadakse toidulisandi valmistaja tehtava keemilise analüüsi tulemusel;
 • määruse (EL) nr 1169/2011 XIII lisa A osa punktis 1 nimetatud vitamiinide ja mineraalainete sisaldus väljendatuna protsendina täiskasvanu päevasest võrdluskogusest (vaata ka osast „Võrdluskogused“).

VITAMIINID JA MINERAALAINED, MIDA VÕIB KASUTADA TOIDULISANDITE VALMISTAMISEL (2002/46/EÜ I lisa)

A-vitamiin (μg-RE) Kaltsium (mg)
D-vitamiin (μg) Magneesium (mg)
E-vitamiin (mg α-TE) Raud (mg)
K-vitamiin (μg) Vask (μg) alates 30.09.2022 on ühikuks mg
B1-vitamiin (mg) Jood (μg)
B2-vitamiin (mg) Tsink (mg)
Niatsiin (mg NE) Mangaan (mg)
Pantoteenhape (mg) Naatrium (mg)
B6-vitamiin (mg) Kaalium (mg)
Foolhape (μg) Seleen (μg)
B12-vitamiin (μg) Kroom (μg)
Biotiin (μg) Molübdeen (μg)
C-vitamiin (mg) Fluoriid (mg)
Kloriid (mg)
Fosfor (mg)

Toidulisandi kohta antavas teabes ei tohi viidata, et tasakaalustatud ja mitmekesine toitumine ei taga vajalikku toitainete kogust.

NB! Kui toidulisandil esitatakse toitumis- või tervisealaseid väiteid, tuleb järgida väidetega seotud nõudeid. Vaata täpsemalt peatükist „Toitumis- ja tervisealased väited“.

Toitumisalane väide annab mõista, et toidulisandil on teatavad kasulikud toitainelised omadused toitainete (vitamiinid, mineraalained, valgud, kiudained jt) või muude ainete (nt luteiin) või energiasisalduse (kalorsuse) tõttu. Näiteks „suhkruvaba“, „E-vitamiini allikas“, „sisaldab rohkelt kaltsiumi“.

Tervisealane väide viitab toidulisandi, selle koostisosa või toitaine ja tervise vahelisele seosele. Näiteks „biotiin aitab kaasa närvisüsteemi normaalsele talitlusele“, „fosfor ja tsink aitavad hoida luid normaalsena“, „melatoniin lühendab uinumiseks kuluvat aega“, „raud aitab kaasa hapniku normaalsele transpordile kehas“.

NÄIDE 1: toidulisandi märgistus [11]

Rohelise tee ekstrakt

Toidulisand 30 kapslit

Koostisosad: maltodekstriin, rohelise teelehe (Camellia sinensis) ekstrakt, paakumisvastane aine magneesiumstearaat, kapsel: glaseeraine želatiin, toiduvärv titaanidioksiid

Soovituslik päevane kogus: 2 kapslit päevas.
Soovituslikku kogust mitte ületada!

Päevane kogus (2 kapslit) sisaldab:
500-1000 mg rohelise tee ekstrakti,
250-500 mg EGCG (epigallokatehhiingallaat)

Hoida toodet lastele kättesaamatus kohas!
Mitte kasutada toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana!

Importija: Ettevõtte OÜ, Tänav 12, Linn, 12200
Parim enne/partii number: vaata pakendi kaanelt

NÄIDE 2: toidulisandi märgistus [11]

MULTIVITAMIIN + KALTSIUM

Toidulisand magusainetega

Koostisosad: mahuaine tselluloos, laktoos, L-askorbiinhape, kaltsium-L-askorbaat, nikotiinamiid , paakumisvastane aine magneesiumstearaat, tiamiinmononitraat, riboflaviin, püridoksiinhüdrokloriid, magusaine E 951, retinüülatsetaat, kaltsium-L-metüülfolaat, D-biotiin, glaseeraine hüdroksüpropüülmetüültselluloos, tsüanokobalamiin

Soovituslik päevane kogus: 1 tablett päevas.

Mitte ületada päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust!

Päevane kogus (1 tablett) sisaldab:

Kogus % NRV*
C-vitamiin 80 mg 100
A-vitamiin 600 µg RE 75
Tiamiin 1 mg 91
Riboflaviin 1 mg 71
Niatsiin 16 mg NE 100
Vitamiin B6 1 mg 71
Foolhappe 200 µg 100
Vitamiin B12 2 µg 80
Biotiin 23 µg 50
Kaltsium 800 mg 100

*protsent päevasest võrdluskogusest täiskasvanutele (NRV-Nutritional Reference Value)

Mitte kasutada toidulisandit mitmekesise toitumise asendajana!

Hoida toodet lastele kättesaamatus kohas!

Toode sisaldab aspartaami (fenüülalaniini allikas)

 

Netokogus:  30 g (30 tabletti)

Parim enne:  01.03.2024

Tootja: Company Ltd, Street 1-2, London, Suurbritannia

Turustaja: Ettevõte OÜ, Tänav 1-2, Tallinn

Lisamaterjal

„Toidulisandite toidualane teave ja märgistus“ ja „Toidulisandi toidualase teabe check-list“ (Veterinaar- ja Toiduamet, 2020), vaata siit.

Food Supplements Europe’i juhendid, vaata siit.

Rikastatud toit

Määratlused

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EÜ) nr 1925/2006 , 20. detsember 2006, vitamiinide, mineraaltoitainete ja teatud muude ainete toidule lisamise kohta

Rikastatud toit on toit, millele on lisatud vitamiine, mineraal- või muid aineid (nt rasvhapped, kiudained, piimhappebakterid). Rikastatud toidud on näiteks D-vitamiiniga piim, vitamiinide ja mineraalainetega hommikuhelbed, kofeiiniga müslibatoon, hematogeenid.

Mõnes ELi liikmesriigis on teatud vitamiinide ja mineraalainete lisamine kohustuslik. Eestis ühegi toidu rikastamise kohustust ei ole.

Toidule tohib lisada vaid vitamiine ja mineraalaineid ning nende ühendeid, mis on heaks kiidetud ning esitatud määruse (EL) nr 1925/2006 I ja II lisas. Lisatavad ained peavad olema inimorganismile omastataval kujul. Samas määruses on nimetatud ka toidud, millele ei tohi vitamiine ja mineraalaineid lisada (nt töötlemata toidud ja alkohoolsed joogid).

Määruse (EL) nr 1925/2006 III lisas on loetletud ained, mille kasutamine toidus on keelatud või piiratud, ja ained, mis on uurimisel/kontrollimisel.

Koondatud teavet ainete kohta, mida on lubatud kasutada, ja nende ainete kohta, mille kasutamine on keelatud või piiratud, saab Euroopa Komisjoni dokumendist „Community Register on the addition of vitamins and minerals and of certain other substances to foods“, mis on avaldatud komisjoni vastavasisulisel veebilehel.

Märgistamise erinõuded

Vitamiinide ja mineraalainetega rikastatud toidu korral tuleb järgida toidu märgistamise üldnõudeid, asjakohaseid toidugrupi erinõudeid ning järgnevaid lisanõudeid:

 • sellise toidu märgistus, esitlemine ja reklaam ei tohi sisaldada ühtegi väidet ega viidet selle kohta, et tasakaalustatud ja vaheldusrikas toitumine ei taga vajalikku toitainete kogust;
 • sellise toidu märgistus, esitlemine ja reklaam ei tohi tarbijat eksitada ega petta toidu toiteväärtuse osas, mis võib tuleneda vitamiininde ja mineraalainete lisamisest;
 • kohustuslikule toitumisalasele teabele tuleb lisada vitamiinide ja mineraalainete kogusisaldus, mis hõlmab nii looduslikult esinevate kui ka lisatud ainete kogust;
 • märgistusel võib olla viide vitamiinide ja mineraalainete lisamisele kooskõlas määruses (EÜ) nr 1924/2006 sätestatud tingimustega.

Viimati uuendatud: 16. aprill 2022