TOIDU MÄRGISTAMISE
E-KÄSIRAAMAT

←Tagasi esilehele

Toitumis- ja tervisealased väited

Toidus võib esineda looduslikult (või ka toidu käitlemisel lisatud) mitmesuguseid aineid, nagu vitamiinid, mineraalained, valgud, kiudained, taimeekstraktid jt, millel on teatav toitumisalane või füsioloogiline mõju inimese tervisele. Sellisele mõjule viitamiseks on võimalik esitada toitumisalaseid ja tervisealaseid väiteid. Väite esitamine on vabatahtlik, kuid esitamisel tuleb kinni pidada lubatud väite sõnastusest ja selle kasutamise tingimustest ning täita väidete kasutamise üldiseid tingimusi, mis on sätestatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EÜ) nr 1924/2006. See nn väidete määrus täiendab määruses (EL) nr 1169/2011 esitatud toidualase teabe nõudeid ning seetõttu tuleks väidete esitamisel alati paralleelselt järgida mõlemas õigusaktides sätestatut. Toitumis- ja tervisealaste väidete kasutamisel tuleb arvestada eelkõige teadusliku põhjendatusega ning neid peavad põhjendama väiteid kasutavad toidukäitlejad, võttes sealjuures arvesse kõiki kättesaadavaid teaduslikke andmeid.

Väide on sõnum või esitus, mis väidab, viitab või annab mõista, et toidul on teatavad kasulikud omadused. Väited võivad olla esitatud ka pildina, sümbolina või graafiliselt.

Toitumisalane väide annab mõista, et toidul on teatavad kasulikud toitainelised omadused toitainete (vitamiinid, mineraalained, valgud, kiudained jt) või muude ainete (nt luteiin) või energiasisalduse (kalorsuse) tõttu. Näiteks „suure kiudainesisaldusega“, „vähem soola“, „multivitamiinijook“.

Tervisealane väide viitab toidugrupi, toidu, selle koostisosa või toitaine ja tervise vahelisele seosele. Näiteks „vitamiin D aitab hoida hambaid normaalsetena“, „raud aitab kaasa hapniku normaalsele transpordile kehas“.

Lae alla PDF-ina

Väidete määruse kohaldamisala

Väidete määruse nõudeid kohaldatakse tarbijale või toitlustusettevõttele tarnimiseks mõeldud toidu (sh toidulisandi) märgistuse, reklaami ja esitlemise suhtes. Määruse nõuded kehtivad ka siis, kui toitu müüakse veebi, telefoni või muude sidevahendite vahendusel. Teatud erisustega rakenduvad nõuded ka müügipakendisse pakendamata toidu, tarbija soovil pakendatava toidu ja tarbija juuresolekuta vahetult müügiks pakendatud toidu kohta.

Väidete määrus kohaldub ka kaubamärkidele, väljamõeldud nimetustele ja marginimetustele, mis on tõlgendatavad toitumis- või tervisealase väitena (nt „terviseleib“). Selliseid nimetusi võib kasutada läbimata väite heakskiitmise menetlust, juhul kui nimetusega kaasneb sellega seotud heakskiidetud toitumis- või tervisealane väide. Tooteid, mis kannavad enne 01.01.2005 olemas olnud kaubamärke või marginimetusi, võib turustada väidete määruse nõudeid täitmata kuni 19.01.2022.

Väljamõeldud nimetused, nagu „vitamiinipomm“, „jook Antioksüdant“ või „terviseleib“ on tõlgendatavad väitena ja selliste nimetustega peab kaasnema lubatud ja nimetusega seonduv väide. Näidata tuleb seost väljamõeldud nimetuse ja sobiva väite vahel, nt „vitamiinipomm“ koos toidus märkimisväärselt sisalduvate vitamiinide loetlemisega, „terviseleib“ koos tervisealase väitega „rukkikiudained aitavad kaasa normaalsele sooletalitlusele“. Nimetust, mis sisaldab sõna „super“, saab samuti käsitleda väljamõeldud nimetusena, millega kaasneb nõue väite esitamiseks. Selle kasutamisel tuleb juurde lisada toitumis- või tervisealane väide, et selgitada, milliste (super)omaduste poolest toit kasulik on.

Piltide või sümbolite kasutamisel toidu kasulikele omadustele viitamisel võivad need vajada täiendavat sõnalist selgitust. Näiteks südamekujutisega, mis tõenäoliselt viitab toidu kasulikele tervisega seotud omadustele, peab kaasnema mõni sobiv heakskiidetud tervisealane väide. Samas südamed, mis on sõpruse või armastuse väljendused sõbrapäevaks pakutava toote kujundusel, väite esitamise nõuet kaasa ei too.

Eritoitude (ennekõike imiku piimasegu), loodusliku mineraalvee ja toidulisandite puhul kohaldatakse väidete määrust, kuid arvestada tuleb ka nende toidugruppide kohta kehtestatud erinõudeid. Uuendtoidu puhul esitatakse vajadusel peale uuendtoidu turule lubamise loa  taotluse ka uuendtoiduga seotud väite kasutamise taotlus.

Väidete määruse nõudeid ei kohaldata mittekaubanduslikele sõnumitele, nagu näiteks riiklikud toitumissoovitused või teaduslikes väljaannetes ja ajakirjanduses avaldatud tervisealane teave toidu kasulike omaduste kohta.

Väidete määrusega ei reguleerita laktoosi ja gluteeni vähendatud sisaldusele viitavate sõnumite, nagu „laktoosivaba“ ja „väikese/vähese laktoosisisaldusega“, „gluteenivaba“ ja „väga väikese gluteenisisaldusega“, esitamist. Vaata täpsemalt peatükist „Eritoit “.

Sõnumid nagu „pärmivaba“, „lisaainetevaba“, „säilitusaineteta“ ja muud sarnased viited annavad teavet toidu koostise kohta ega viita koostisest tulenevatele kasulikele omadustele. Seetõttu rakenduvad taoliste sõnumite kasutamisel üksnes toidualase teabe üldnõuded ja mitte väidete määruse nõuded.

Üldpõhimõtted väidete esitamisel

Toidu kasulike omaduste kohta toitumis- või tervisealase väite esitamisel on oluline, et keskmine tarbija saaks viidatud kasulikest mõjudest aru. Kõik toidu kohta esitatavad väited peavad olema teaduslikult tõendatud, seda hindab Euroopa Toiduohutusamet (European Food Safety Authority, EFSA). Pärast EFSA hinnangu avaldamist teeb Euroopa Komisjon otsuse väite lubamise või mittelubamise kohta. Toidukäitlejad võivad kasutada kõiki lubatud väiteid (sealhulgas nn ootel olevaid väiteid) kooskõlas nende kasutamise tingimustega, v.a juhul, kui väite kasutamine on piiratud üksnes selle taotleja kasuks.

Toitumis- ja tervisealast väidet võib esitada, kui on täidetud järgmised üldtingimused:

  • toitainel või muul ainel, mille kohta väide esitatakse, on teaduslikult tõendatud kasulik toitumisalane või füsioloogiline mõju;
  • toitainet või muud ainet, mille kohta väide esitatakse, sisaldub eeldatavasti tarbitavas lõpptoote koguses nii palju, et selle tarvitamisega kaasneb väidetav mõju;
  • toitaine või muu aine esineb toidus organismile omastataval kujul.

Näiteks, kui toote tarbimissoovitus on 30 g, kuid toote kohta esitatud väite tingimus – „sisaldub märkimisväärses koguses“ – on täidetud  100 g toote kohta, siis ei sisaldu väite aluseks olevat ainet märkimisväärses koguses tarbida soovitatavas toidukoguses. Sellisel juhul ei ole väite tingimus tarbimisvalmis toidu suhtes täidetud ja väidet ei saa esitada.

Toitumis- ja tervisealase väite kasutamine ei tohi:

  • soodustada toidu ülemäärast tarbimist;
  • olla vale, eksitav ega mitmeti mõistetav;
  • viidata muutustele kehafunktsioonides, mis võiksid tarbijat hirmutada;
  • tekitada kahtlust muude sarnaste toitude toiteväärtuse piisavuse suhtes;
  • viidata, et tasakaalustatud ja mitmekesine toitumine ei suuda tavaliselt pakkuda vajalikus koguses toitaineid.

Toitumis- ja tervisealase väite esitamisel on toitumisalase teabe esitamine kohustuslik. Esitada tuleb väitega seotud toitaine või muu aine kogus. Kui aine ei kuulu määruses (EL) nr 1169/2011 nimetatud toitumisalase teabe hulka, märgitakse aine kogus toitumisalase teabe vahetus läheduses, kuid mitte loetelu sees. Müügipakendisse pakendamata toidu, tarbija soovil pakendatava toidu ja tarbija juuresolekuta vahetult müügiks pakendatud toidu kohta väite esitamisega ei pea kaasnema toitumisalast teavet. Toitumisalase teabe esitamise kohta vaata täpsemalt peatükist „Toitumisalane teave“.

NÄIDE

TOITUMISALASE TEABE ESITAMINE, KUI TOOTE KOHTA ON ESITATUD TOITUMISALANE VÄIDE

Toitumisalane väide „D-vitamiini allikas“

Toitumisalane teave 100 g kohta
Energiasisaldus 329 kJ / 78 kcal
Rasvad,
millest küllastunud rasvhapped
2,1 g
1,3 g
Süsivesikud,
millest suhkrud
12 g
12 g
Valgud 2,8 g
Sool 0,11 g
D-vitamiin 0,09* µg

*20% päevasest võrdluskogusest

Toitumisalaste väidete esitamine

Toitumisalane väide on sõnum või esitus, mis annab mõista, et toidul on teatavad kasulikud toitainelised omadused toitainete või muude ainete tõttu, mida see:

  • sisaldab („palju D-vitamiini“),
  • sisaldab suurendatud koguses („30% rohkem kiudaineid“),
  • sisaldab vähendatud koguses („35% vähem rasvu“),
  • ei sisalda üldse („suhkruvaba“),

VÕI energiasisalduse (kalorsuse) tõttu, mida see:

  • annab („vähe kaloreid“),
  • annab suurendatud või vähendatud määral („30% vähem kaloreid“),
  • ei anna („energiavaba“).

Toidu kohta esitada lubatud toitumisalased väited on toodud määruse (EÜ) nr 1924/2006 lisas koos väite kasutamise tingimustega. Lubatud on kasutada üksnes lisas esitatud väiteid. Kui sobivat toitumisalast väidet määruse lisas ei ole (nt „kolesteroolivaba“, „sisaldab oomega-6-rasvhappeid“), siis sellist väidet kasutada ei tohi. Toitumisalase väitena võib kasutada määruse lisas toodud väite sõnastusi või muid sarnaseid sõnastusi, millel on tarbija jaoks tõenäoliselt sama tähendus.

Näiteks saab esitada väite energia kohta, mida toit annab, annab vähendatud või suurendatud määral, või ei anna (vt tabel). Toidu energiasisaldust vähendatakse tavaliselt suhkru- või rasvasisalduse vähendamisega.

TOITUMISALASED VÄITED ENERGIA KOHTA määruse (EÜ) nr 1924/2006 lisast

Väite sõnastus Väite esitamise tingimused
„väikese energiasisaldusega“
tarbija jaoks tõenäoliselt samatähenduslik on näiteks „vähe kaloreid“
Väite võib esitada ainult siis, kui toode ei sisalda üle 40 kcal (170 kJ) 100 g tahke aine kohta või üle 20 kcal (80 kJ) 100 ml vedeliku kohta. Lauamagusainete puhul kohaldatakse piirnormi 4 kcal (17 kJ) portsjoni kohta, millel on 6 g sahharoosiga (umbes 1 tl sahharoosi) samaväärsed magustamisomadused
„vähendatud energiasisaldusega“
tarbija jaoks tõenäoliselt samatähenduslik on näiteks „vähem kaloreid“
Väite võib esitada ainult siis, kui toote energiasisaldust on vähendatud vähemalt 30%, tuues välja omadus(ed), millest tulenevalt toidu üldine energiasisaldus on vähendatud.
PANE TÄHELE! Kui tootes on vähendatud näiteks suhkrusisaldust, siis tuleb lisaks energiasisalduse vähendamisele viitavale väitele märkida näiteks „35% vähem suhkruid“
„energiavaba“
tarbija jaoks tõenäoliselt samatähenduslik on näiteks „kalorivaba“
Väite võib esitada ainult siis, kui toode ei sisalda üle 4 kcal (17 kJ) 100 ml kohta. Lauamagusainete puhul kohaldatakse piirnormi 0,4 kcal (1,7 kJ) portsjoni kohta, millel on 6 g sahharoosiga (umbes 1 tl sahharoosi) samaväärsed magustamisomadused

Toitaine või muu aine kohta saab esitada väite selle sisalduse, vähendatud või suurendatud sisalduse või mittesisaldumise kohta.

NÄITED MUUDEST TOITUMISALASTEST VÄIDETEST määruse (EÜ) nr 1924/2006 lisast

Väite sõnastus Väite esitamise tingimused
„suhkruvaba“
tarbija jaoks tõenäoliselt samatähenduslik on näiteks „ilma suhkruta“; samatähenduslik ei ole „ilma lisatud suhkruta“
Väite võib esitada ainult siis, kui toode ei sisalda üle 0,5 g suhkruid 100 g või 100 ml kohta
„väikese rasvasisaldusega“
tarbija jaoks tõenäoliselt samatähenduslik on näiteks „väherasvane“ või „ainult 3% rasva“
Väite võib esitada ainult siis, kui toode ei sisalda üle 3 g rasva 100 g tahke aine kohta või 1,5 g rasva 100 ml vedeliku kohta (1,8 g rasva 100 ml kohta madala rasvasisaldusega piima puhul)
„suure valgusisaldusega“
tarbija jaoks tõenäoliselt samatähenduslik on näiteks „valgurikas“
Väite võib esitada ainult siis, kui valk annab vähemalt 20% toidu energiasisaldusest
„vitamiini/mineraaltoitaine allikas“
Nt „sisaldab D-vitamiini“, „rikastatud C-vitamiiniga“, „kaltsiumiga“
Väite võib esitada ainult siis, kui:
toode sisaldab vitamiini/mineraalainet vähemalt märkimisväärses koguses*, või
toode sisaldab ainet määruse (EÜ) nr 1925/2006 (vitamiinide, mineraalainete ja muude ainete toidule lisamise kohta) artikli 6 kohaselt erandina kehtestatud koguses
„suure vitamiini/mineraaltoitaine sisaldusega“
Nt „C-vitamiini-rikas“, „rohkelt tsinki“
Väite võib esitada ainult siis, kui toode sisaldab vitamiini/mineraalainet vähemalt kahekordses märkimisväärses koguses
„oomega-3-rasvhapete allikas“
tarbija jaoks tõenäoliselt samatähenduslik on näiteks „sisaldab oomega-3-rasvhappeid“
Väite võib esitada ainult siis, kui toode sisaldab vähemalt 0,3 g alfa-linoleenhapet 100 g ja 100 kcal kohta või kokku vähemalt 40 mg eikosapentaeenhapet ja dokosaheksaeenhapet 100 g ja 100 kcal kohta

*PANE TÄHELE! Märkimisväärne kogus on:

  • 7,5% päevasest võrdluskogusest 100 ml joogi kohta;
  • 15% päevasest võrdluskogusest 100 g või 100 ml toidu (v.a joogi) kohta;
  • 15% päevasest võrdluskogusest ühte portsjonit sisaldava pakendi kohta.

Võrdluskogused on esitatud peatükis „Toitumisalase teabe esitamine“.

Näiteks väite „kaltsiumiallikas“ saab pagaritoote kohta esitada siis, kui toode sisaldab: 15 × 800 : 100 = 120 mg 100 g kohta.

Võrdlevad toitumisalased väited

Võrdlevad väited on toitumisalased väited, mis võrdlevad toidu koostist sama toidugrupi erinevate toitudega, sealjuures peab erinevus olema märkimisväärne ja tarbija jaoks selgelt äratuntav. Võrrelda saab üksnes sama toidugrupi toitusid. Väidete määruses ei ole toidugrupi mõistet defineeritud, mistõttu tuleb lähtuda põhimõttest, et väite mõte oleks arusaadav ega eksitaks tarbijat toiduvalikute tegemisel. Teatud toidugrupid (nt piimatooted) on liiga suured ja sellisel juhul võivad võrdlused toidugrupi sees olla eksitavad. Näiteks ei saa võrrelda juustu rasvasisaldust piima rasvasisaldusega ja toidugruppi „juustud“ tuleks käsitleda eraldi grupina.

Võrdlevate väidete esitamisel märgitakse lisaks väitele ka toitaine koguse ja/või energiasisalduse erinevus. Seda võib väljendada protsentides või kogusena. Näiteks väite „lahja“ puhul lisatakse „100 grammis 40% vähem rasva“. Erinevus, millele väitega tähelepanu juhitakse, peab olema märkimisväärne ehk muutus ei tohiks toitumise suhtes tähtsusetult väike olla. Lubatud ei ole sõnastused nagu „sisaldab sama palju kui“. Samuti ei tohi tarbijat eksitada ülepingutatud sõnastusega, mis ei ole samaväärne määruses kirjutatuga. Näiteks „ekstra light“ ei ole samaväärne väitega „light“, mistõttu ei ole seda lubatud kasutada.

VÕRDLEVAD TOITUMISALASED VÄITED määruse (EÜ) nr 1924/2006 lisast

Väite sõnastus Väite esitamise tingimused

„suurendatud (toitaine) sisaldusega“

Nt „rohkem valku“

Väite võib esitada ainult siis, kui toode vastab väite „allikas“ tingimustele ja toitaine sisaldust on võrreldes sarnase tootega suurendatud vähemalt 30%. Väidet ei ole lubatud esitada vitamiinide ja mineraalainete kohta

„vähendatud (toitaine) sisaldusega“

Nt „35% vähem rasva“

Väite võib esitada ainult siis, kui sisaldust on võrreldes sarnase tootega vähendatud vähemalt 30%, välja arvatud:
– mikrotoitainete kogus on väiksem vähemalt 10% võrreldes mikrotoitainete võrdluskogusega;
– naatriumi või naatriumiga samaväärse soola kogust on vähendatud vähemalt 25%
„vähendatud energiasisaldusega“ Väite võib esitada ainult siis, kui energiasisaldust on vähendatud vähemalt 30%. Juurde tuleb märkida, millest tulenevalt tootes on vähem energiat, nt „35% vähem rasva“
„lahja (light)“ Väide peab täitma samu tingimusi, mis on sätestatud mõiste „vähendatud“ osas; samuti tuleb väite esitamisel tuua välja omadused, millest tulenevalt on toit „lahja“. Kui on vähendatud näiteks rasvasisaldust, siis tuleb märkida juurde „35% vähem rasva“

Alkohoolsetel jookidel lubatud väited

Jookide puhul, mille etanoolisisaldus on üle 1,2 mahuprotsendi, on toitumisalastest väidetest lubatud vaid vähesele alkoholisisaldusele viitavad väited ja alkoholi- või energiasisalduse vähendamisele viitavad väited. Tervisealased väited on alkohoolsete jookide korral keelatud, sest oleks vastuoluline ja eksitav luua alkohoolse joogi (või selle koostisosa) puhul seos tervisemõjuga. Väidete määruses ei ole alkohoolsete jookide osas toitumisalase väite esitamisel muid kasutamise tingimusi kui üldpõhimõtete järgimine. Siiski tuleks lisaks jälgida, et ei tekiks vastuolu muude alkoholi käitlemist reguleerivate nõuetega.

Toidulisandit, mille etanoolisisaldus on üle 1,2 mahuprotsendi, ei käsitleta väidete määruse mõistes alkohoolse joogina ja seega ei kehti väidete esitamise piirangud alkoholi sisaldavale toidulisandile. Näiteks viirpuutinktuuri toidulisand sisaldab ühe koostisosana etanooli ja sellise toote puhul on võimalik esitada ootel olev (vt ootel olevate väidete alapeatükki) tervisealane väide „suurendab hapniku juurdevoolu ja parandab perifeerset vereringet“.

Tervisealaste väidete esitamine

Tervisealane väide viitab toidugrupi, toidu, selle koostisosa või toitaine ja tervise vahelisele seosele. Tervisealased väited jaotatakse väidete määruse ülesehituse kohaselt kahte rühma:

1) artikli 13 väited ehk üldise iseloomuga funktsionaalsed väited, mis kirjeldavad toitaine tähtsust organismi arengule ja kasvamisele, psühholoogilisi ja käitumuslikke funktsioone ning kehakaalu jälgimist. Samuti kuuluvad siia uutel teaduslikel tõenditel põhinevad ja/või konfidentsiaalsete andmete kaitset taotlevad väited (selliste väidete kasutamist on piiratud teatud ajaperioodi jooksul üksnes väite taotleja kasuks). Need väited on vastu võetud määrusega (EL) nr 432/2012, millega kehtestatakse toidu kohta esitada lubatud tervisealaste väidete nimekiri;

2) artikli 14 väited ehk haigestumise riski vähendamisele viitavad väited ning laste arengule ja tervisele viitavad väited. Need väited kiidetakse heaks eraldi õigusaktidega ja neid ei lisata määruse (EL) nr 432/2012 lisas esitatud nimekirja. Haigestumise riski vähendamisele viitav väide annab mõista, et toidugrupi, toidu või ühe selle koostisosa tarbimine vähendab oluliselt mõnda haigusesse haigestumise mõnda riskitegurit.

Toidu kohta võib esitada üksnes neid tervisealaseid väiteid, mis on heakskiidetud või ootel olevad. Pärast teadusliku tõenduse hindamist ja heakskiitu (või heaks kiitmata jätmist) kantakse kõik tervisealased väited ühtsesse Euroopa Liidu väidete registrisse. Toidukäitleja jaoks on kõige lihtsam viis kasutada tööriistana Euroopa Komisjoni hallatavat väidete registrit, et saada teada, kas teda huvitavat tervisealast väidet on lubatud kasutada või mitte. Registrist on võimalik erinevate otsingukriteeriumite abil leida huvipakkuv väide väite liigituse (artikli 13 või 14 väited), väite oleku (heakskiidetud või heakskiitmata), märksõna, õigusakti numbri või EFSA hinnangu numbri järgi. Register on vaid ingliskeelne ja väite eestikeelse korrektse sõnastuse leidmiseks tuleb vaadata asjakohast õigusakti.

NÄIDE

HEAKSKIIDETUD (authorised) TERVISEALANE VÄIDE väidete registris

NÄIDE

HEAKSKIITMATA (non-authorised) TERVISEALANE VÄIDE väidete registris

Tervisealaste väidete esitamisel on terve hulk eritingimusi ja piiranguid. Need on toodud väidete määruse artiklites 10 ja 12 ning üksikasjalikumalt rakendusotsuses 2013/63/EL

Lubatud ei ole tervisealased väited, mis:

  • jätavad mulje, et toidu tarbimata jätmine võib tervist mõjutada;
  • viitavad kehakaalu vähenemise kiirusele või määrale;
  • viitavad konkreetsete arstide või tervisespetsialistide antud soovitustele.

Tervisealase väite esitamisel on kohustuslik järgmine lisateave:

  • viide mitmekülgse ja tasakaalustatud toitumise ja tervisliku elustiili tähtsusele;
  • väidetava kasuliku mõju saavutamiseks vajalik toidukogus ja tarbimise viis;
  • vajaduse korral viide, mis on mõeldud inimestele, kes peaksid vältima selle toidu tarbimist;
  • vajaduse korral asjakohane hoiatus toote liigse tarbimise eest, mis tõenäoliselt on tervisele ohtlik;
  • haigestumise riski vähendamisele viitava väite juures peab olema lisateave „viidatud haigusel on mitmeid riskitegureid ning ühe riskiteguri muutmisel võib, aga ei pruugi olla kasulikku mõju“.

Kahes esimeses punktis toodud teavet ei pea esitama müügipakendisse pakendamata toidu puhul.

Tervisealase väite esitamisel tuleks eelistada määruses esitatud sõnastust, kuid siiski on lubatud teatud paindlikkus õigusaktiga vastu võetud sõnastuse muutmiseks. Sõnastuse muutmisel on oluline jälgida, et keskmine tarbija mõistaks väites esitatud mõjusid ja et ümbersõnastamisel ei muutuks väite sisu. Tähele tuleb panna ka seda, et kui väites on kirjeldatud näiteks mõne toitaine mõju tervisele, ei tohi seda väidet laiendada toidule, mis seda toitainet sisaldab. Näiteks kui lubatud väide on „Tsink aitab hoida normaalset nägemist“ ei tohi seda laiendada tsinki sisaldavale toidule ega öelda „Kamajahu aitab hoida normaalset nägemist“.

NÄIDE

TERVISEALASE VÄITE VALIMISE MÕTTEKÄIK

NÄITED HEAKSKIIDETUD TERVISEALASTEST VÄIDETEST määruse (EL) nr 432/2012 lisast

Toit, selle koostisosa või toitaine ja väite sõnastus Väite esitamise tingimused

Vitamiin A

Aitab kaasa normaalsele raua ainevahetusele

Tarbija jaoks tõenäoliselt samatähenduslik on näiteks „toetab normaalset raua ainevahetust“

Lubatud ei ole sõnad „stimuleerib“, „tugevdab“.

Sõna „normaalne“ ei tohi asendada ega väite sõnastusest välja jätta!

Lubatud ei ole „Juust aitab kaasa normaalsele raua ainevahetusele. Juust sisaldab vitamiini A“. Sellises sõnastuses puudub selge seos vitamiin A ja väidetava mõju vahel.

Väidet võib kasutada üksnes toidu kohta, milles on vähemalt märkimisväärselt A-vitamiini.
Märkimisväärne kogus on:
7,5% päevasest võrdluskogusest 100 ml joogi kohta;
15% päevasest võrdluskogusest 100 g või 100 ml toidu (v.a joogi) kohta;
15% päevasest võrdluskogusest ühte portsjonit sisaldava pakendi kohta.

 

 

Võrdluskogused on esitatud peatükis „Toitumisalase teabe esitamine“.

Kreeka pähklid

Aitavad kaasa veresoonte elastsemaks muutmisele

Väidet võib kasutada üksnes toidu kohta, mis sisaldab päevase kogusena 30 g kreeka pähkleid. Et toode oleks väitega kooskõlas, tuleb tarbijat teavitada, et kasulik toime avaldub siis, kui päevas tarbitakse 30 g kreeka pähkleid.

Laktuloos

Aitab kiirendada soolestiku tööd

Väidet võib kasutada üksnes toidu kohta, mis sisaldab 10 g laktuloosi ühes määratletud portsjonis. Tarbijat tuleb teavitada, et kasulik toime avaldub siis, kui päevas tarbitakse üks 10 g annus laktuloosi.

Odra beeta-glükaan

Odra beeta-glükaani puhul on tõestatud vere kolesteroolitaset alandav/vähendav toime. Kõrge vere kolesteroolitase on südame isheemiatõve tekkimise riskitegur.

PANE TÄHELE! Haigestumise riski vähendamisele viitava väite juures peab olema lisateave „viidatud haigusel on mitmeid riskitegureid ning ühe riskiteguri muutmisel võib, aga ei pruugi olla kasulikku mõju“.

Väidet võib kasutada toitude puhul, mis sisaldavad vähemalt 1 g odra beeta-glükaani määratletud portsjoni kohta.

Tarbijat tuleb teavitada, et kasulik toime avaldub siis, kui päevas tarbitakse 3 g beeta-glükaani.

Kakao flavanoolid

Aitavad säilitada veresoonte elastsust, mis aitab kaasa normaalsele vereringele

Väidet võib kasutada üksnes kakaojookide või tumeda šokolaadi kohta, mis sisaldavad vähemalt päevast soovitatavat kogust, st 200 mg kakao flavanoole, mille polümerisatsiooniaste on 1–10.

Väidet võib kasutada üksnes kapslite või tablettide kohta, mis sisaldavad suure flavanoolide-sisaldusega kakaoekstrakti, mis sisaldab vähemalt päevast soovitatavat kogust, st 200 mg kakao flavanoole, mille polümerisatsiooniaste on 1–10.

Tarbijat tuleb teavitada, et kasulik toime avaldub siis, kui iga päev tarbitakse 200 mg kakao flavanoole.

Tiamiin

Aitab kaasa normaalsele südametalitlusele

Väidet võib kasutada üksnes toidu kohta, milles on vähemalt märkimisväärselt tiamiini.

Ootel olevad tervisealased väited

Lubatud väidete loetelust ei leia praegu väiteid taimede kohta. Väidete määruse kohaselt tuleb väidete kasutamisel arvestada eelkõige teadusliku põhjendatusega, võttes sealjuures arvesse kõiki kättesaadavaid teaduslikke andmeid. Taimede ja taimsete ekstraktide puhul puudub seni aga teaduslik tõendus kasuliku mõju kohta. Nende pikaajalist traditsioonilist kasutust ei loeta piisavaks tõenduseks.

Kuni sellise loetelu kehtestamiseni võib kasutada neid väited, mis on esitatud EFSA-le hindamiseks ja mis on jäänud n-ö ootele. Ootel olevaid väiteid võib kasutada juhul, kui tervisealaste väidete kasutamise üldised tingimused on täidetud. Ootel olevaid väiteid saab otsida EFSA veebilehelt (EFSA Register of Questions). Ootel olevate tervisealaste väidete kasutamisel tuleb tähelepanelikult valida väite sõnastust. Keelatud on kasutada sõnastusi EFSA hinnangutest. Ootel olevaid väiteid ja nende täpseid sõnastusi saab otsida EFSA vastavasisulisel veebilehel asuvast andmebaasist „Database of health claims submitted to EFSA for evaluation“. Sellest andmebaasist on võimalik otsida väidet ka selle ID numbri järgi.

Üldine tervise-eelistele viitamine

Väidete määruse artikli 10 lõikega 3 võimaldatakse kasutada mõnevõrra rohkem tarbija tähelepanu köitvaid sõnumeid, millega osutatakse toidu üldistele eelistele seoses hea tervisega. Sellised sõnumid on näiteks „tervislik“, „hea südamele“, „sinu tervise heaks“ ja muud sarnased sõnastused. Sõnum annab ebamäärase seose tervisega ega viita konkreetsemalt toote kasulikele omadustele. Seetõttu on nõue, et sellise viitamise korral tuleb juurde lisada heakskiidetud (või ootel olev) tervisealane väide. Taolise sõnumi juurde võib lubatud väidete nimekirjast sobida rohkem tervisealaseid väiteid, mistõttu tuleb ära näidata ka seos toidu üldiste eeliste (tervislik) ja konkreetse, sellele lisatud lubatud tervisealase väite vahel. Konkreetne tervisealane väide, mis on lisatud üldisele tervisega seotud eelisele viitavale väljendile, peab asuma selle kõrval või järel. Näiteks kui puuviljabatooni puhul on kasutatud väljendit „hea sinu tervisele“ ja tootes sisaldub vitamiini C märkimisväärselt, saab lisada juurde terviseväite „vitamiin C aitab kaasa normaalsele energiavahetusele“.

Üldnimetused

Eraldi käsitletakse toidu üldnimetusi, mis võivad tarbijale jätta mulje, et toit avaldab mõju tervisele. Sellised üldnimetused nagu näiteks „cough drop“, „tonic“ või „kurkkupastilli“ võivad tarbijale jätta mulje mõjust tervisele, kuid viitavad tegelikult hoopis mingile toote eripärale. Tegemist on teatud liikmesriikide traditsiooniliste toodetega, mille nimetusi on võimalik erandina kasutada ilma väidete määruse nõudeid täitmata. Sellised erandid on vastu võetud määrusega (EL) nr 2019/343. Määruses toodud üldnimetusi ei tõlgita, kuna tõlgitud nimetusest (nt köhakompvek, kurgupastill) võib jääda mulje, et sellise nimetusega toote ja tervise vahel on seos. Tõlkimata toidu üldnimetustele nagu „cough drop“ või „kurkkupastilli“ lisatakse eestikeelne kirjeldav nimetus.

Üldnimetusele erandi saamiseks tuleb liikmesriigi pädevale asutusele (Eestis Põllumajandus- ja Toiduametile, PTA) esitada üldnimetuse kasutamise avaldus. PTA kinnitab avalduse saamist, teavitab sellest Euroopa Komisjoni ja kontrollib avalduses esitatud teabe vastavust määruse (EL) nr 907/2013 nõuetele. Avaldust saab esitada üldnimetuse kasutamiseks ühes või mitmes liikmesriigis. Näiteks on Saksamaal ja Austrias nimetuse hustenbonbon all tavapäraselt turustatud nii suhkrupõhiseid kui ka magusainetel põhinevaid kompvekke ning avaldus üldnimetuse kasutamiseks on esitatud mitme liikmesriigi kohta (vt tabelit allpool). Komisjon ja liikmesriigid saavad esitada kirjalikult oma arvamused selle kohta, kas avalduses märgitud üldnimetus vastab sätestatud nõuetele. Üldnimetuste puhul peab olema võimalik tõendada, et neid on riigis kasutatud vähemalt aastast 1993 ehk vähemalt 20 aastat enne määruse (EL) nr 907/2013 jõustumist. Üldnimetuste kasutamise korral kehtib väidete esitamisega sarnane põhimõte – nende kasutamine ei tohi olla vale, mitmeti mõistetav ega eksitav.

NÄITEID ÜLDNIMETUSTE KASUTAMISE KOHTA MÄÄRUSEST (EL) nr 907/2013

Toidugrupp Üldnimetus ja liikmesriik, kus erand kehtib
Kondiitritooted siirupina, mis on toodetud suhkrust, tärklisesiirupist, invertsuhkrust ja/või meest, millele lisatakse taimseid koostisosi Hustensirup
Austria
Nii suhkrupõhised kõvad ja pehmed kompvekid kui ka nende suhkruvabad ja vähendatud kalorsusega variandid, mis põhinevad magusainetel (polüoolid ja/või intensiivsed magusained) Kurkkupastilli
Halspastill
Soome

Tervisealase väite taotluse esitamine

Uuele tervisealasele väitele loa saamine ja väite nimekirja lisamine toimub loataotlusega. Tervisealase väite loa taotlus esitatakse liikmesriigi pädevale asutusele – Eestis Põllumajandus- ja Toiduametile. PTA kinnitab selle saamist ja teavitab väite taotlusi menetlevat asutust EFSA-t. EFSA omakorda teavitab kõiki liikmesriike ja Euroopa Komisjoni saadud taotlusest ja selle sisust ning teeb taotluse kokkuvõtte kättesaadavaks ka avalikkusele. Järgneb esitatud teaduslike andmete hindamisprotsess, mis lõppeb Euroopa Komisjoni otsusega väite lubamise või mittelubamise kohta. Mõlemal juhul lisatakse väide väidete registrisse.

Rakenduseeskiri tervisealase väite esitamise loa saamiseks, sh taotluse sisunõuded, on kehtestatud määrusega (EÜ) nr 353/2008. Iga taotlus hõlmab ainult ühte toitaine või muu aine, toidu või toidugrupi seost ühe väidetava mõjuga. Taotluses peab kajastuma, mis tüüpi tervisealase väitega määruse (EÜ) nr 1924/2006 artiklites 13 ja 14 loetletute hulgast on tegemist. Vajadusel tuleb lisada märge teabe kohta, mida tuleb käsitleda konfidentsiaalse teabena ja selle kontrollitav põhjendus.

Viimati uuendatud: 13. oktoober 2021