TOIDU MÄRGISTAMISE
E-KÄSIRAAMAT

←Tagasi esilehele

Tarvitamisjuhis

Tarvitamisjuhis tuleb esitada, kui ilma selleta oleks toidu tarvitamine õigel viisil keeruline.

Tarvitamisjuhise esitamine

Kui toidukäitleja arvab, et ilma lisaselgitusteta ei pruugi tarbija teada, kuidas toitu valmistada või serveerida, tuleb need selgitused esitada toidu märgistusel. Eriti oluline on see uue või võõramaist päritolu toidu puhul, mille valmistamine ja tarvitamine võib olla tarbijale võõras. Sealjuures tuleb arvestada, et tarbijad võivad olla eri vanuses inimesed, kellel on erinevad teadmised ja ettevalmistus. Tarvitamisjuhis võib samal ajal olla ka doseerimisjuhis.

Tarvitamisjuhise esitamisel tuleb eelkõige kasutada sõnu ja numbreid. Neid võib täiendada piltide ja sümbolitega (nt ahju, grilli või panni sümbol), kuid üksnes piltide, sümbolite või piktogrammide kasutamine ei ole piisav.

Tarvitamisjuhiseks võivad olla ka hoiatuslaused või -sõnad. Tulenevalt mitmesugustest lisanõuetest on teatud toodete puhul sellised hoiatuslaused kohustuslikud. Mõned hoiatuslaused on sätestatud toidualase teabe määruse (EL) 1169/2011 III lisas, teised aga toidugrupipõhistes erinõuetes. Näiteks „Kõrge kofeiinisisaldus. Ei ole soovitatav lastele, rasedatele ega rinnaga toitvatele naistele“, „Sisaldab lagritsat – kõrgenenud vererõhuga inimesed peaksid vältima liigset tarbimist“ ja „Pärast sulatamist uuesti mitte külmutada“ on hoiatuslaused, mida võib samal ajal käsitleda ka tarvitamisjuhisena.

Lae alla PDF-ina

Tarvitamisjuhise (hoiatuse) lisamine võib olla ka kokkuleppeline või soovituslik. Samuti võib selline nõue tuleneda mõnest õigusaktist, mida esmapilgul ei oskaks märgistamise nõuetega seostada.

Näiteks on äädikatootjate, jaekaubandusettevõtete, Maaeluministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi, Terviseameti ning Veterinaar-ja Toiduameti koostöös välja töötatud „30% äädikhappe turustamise hea tava“, mis hõlmab mitmeid soovitusi tarvitamisjuhiste ja hoiatuste kohta.

Komisjoni määrusega (EL) nr 2017/2158 kehtestatakse riskivähendusmeetmed ja võrdlusväärtused akrüülamiidisisalduse vähendamiseks toidus. Selles on friikartulite ja muude tükeldatud frititud või ahjus küpsetatud kartulitoodete puhul kohustus anda tarbijale teavet soovitatava kuumtöötlusmeetodi, valmistusaja, temperatuuri ning ahjus küpsetamiseks, pannil praadimiseks või frittimiseks sobiva tootekoguse kohta.Ka kodus või toitlustusettevõttes küpsetamiseks ettenähtud saia-, leiva- ja valikpagaritoodete puhul peab toidukäitleja andma valmistusjuhendi, mille järgmisel tagatakse, et lõpptoote akrüülamiidisisaldus on võrdlusväärtusest madalam ning nii väike kui mõistlikkuse piires võimalik.

Komisjoni määruses (EÜ) nr 2073/2005, mis käsitleb toiduainete mikrobioloogilisi kriteeriume, on esitatud erinevad nõuded toorelt tarbimiseks ettenähtud hakklihale ja lihavalmististele ning kuumtöödeldult tarbimiseks ettenähtud hakklihale ja lihavalmististele. Kui hakkliha või lihavalmistise toorelt tarbimise mikrobioloogilised kriteeriumid ei ole täidetud, tuleb tarbijat teavitada, et neid tooteid on vaja enne tarbimist põhjalikult kuumtöödelda.

Tarvitamisjuhise vajalikkust hinnates mõtle läbi näiteks järgmised küsimused.

  • Kas toitu on vaja enne tarvitamist kuumtöödelda – praadida, küpsetada, keeta? Kuidas ja millisel temperatuuril?
  • Kas tarbijale oleks vaja teada anda, et toit on tarvitamisvalmis ega vaja kuumutamist? Näiteks eelküpsetatud kotletid, grillviinerid, külmutatud valmiskoogid ja pagaritooted, mis ei vaja pärast sulatamist kuumtöötlust.
  • Kas see toit on eritoit? Kas sellest tulenevalt on lisanõudeid tarvitamisjuhise kohta?
  • Kas toode sobib valmistamiseks mikrolaineahjus? Millisel režiimil?
  • Kas pakend või osa pakendist on vaja enne valmistamist eemaldada? Näiteks toode küpsetuskarbis.
  • Kas tootel on kunstkest vms, mis tuleb eemaldada?
  • Kas toodet on vaja nõrutada? Näiteks konserveeritud oad, mida soovitatakse enne tarbimist nõrutada.
  • Kas külmutatud toitu tuleb enne kuumtöötlemist sulatada või mitte? Kui kaua ja kus (külmikus, toatemperatuuril) tuleb toitu sulatada?
  • Kas toidu valmistamiseks on vaja lisada kuuma vett või keevat vett või tuleb toitu pärast vee lisamist keeta? Kui palju on vaja vett lisada? Näiteks kuivsupid, purgisupid, joogipulbrid, imiku piimasegu, tarretise pulber, kastmepulber, želatiin.
  • Kas toodet on vaja enne tarvitamist lahjendada? Näiteks 30% äädikhape, kontsentreeritud mahl.
  • Kas toote tarvitamisega seoses oleks vaja anda hoiatusi? Näiteks puhastatud kirssidel, ploomidel või oliividel hoiatus, et toode võib sisaldab viljakivi osakesi.

Toidud, mille puhul on tarvitamisjuhis kohustuslik

Mõned kohustuslikud tarvitamisjuhised (hoiatused) on toodud toidualase teabe määruse (EL) 1169/2011 III lisas, samuti leiab selliseid nõudeid toidugruppide erinõuetest. Siin esitatud loetelu ei ole lõplik, vaata ka sind huvitavat toidugruppi.

Toiduliik või -grupp, õigusakt Tarvitamisjuhis, tarvitamist puudutav hoiatus
Külmutatud toit, põllumajandusministri 28.11.2014 määrus nr 114
Toit, mille nimetuse juures on sõna „sügavkülmutatud“ või „külmutatud“ vastavalt määrusele nr 114 „Pärast sulatamist uuesti mitte külmutada“ või „Sulanud toitu uuesti mitte külmutada“ või muu sama tähendusega väljend.
Eritoidud
Imiku piimasegud ja jätkupiimasegud Vaata siit
Imiku- ja väikelapsetoit Vaata siit
Meditsiinilisel näidustusel kasutamiseks ettenähtud toit Vaata siit
Kehakaalu alandamiseks ettenähtud päevase toidu asendaja Vaata siit
Hakkliha ja lihavalmistis, määrus (EÜ) nr 2073/2005
Kui hakkliha või lihavalmistise toorelt tarbimise mikrobioloogilised kriteeriumid ei ole täidetud Tarbijat tuleb teavitada, et neid tooteid on vaja enne tarbimist põhjalikult kuumtöödelda.
Piimapulbrid, põllumajandusministri 28.11.2014 määrus nr 113
Täispiimapulber, koorepulber, väherasvane piimapulber ja lõssipulber, kui need on ettenähtud müümiseks lõpptarbijale Esitatakse soovitused toote lahjendamise või taastamise kohta. Lisaks tuleb esitada väljend „ei ole mõeldud toiduks alla 12 kuu vanustele imikutele“.
Sugukonda Gempylidae kuuluv värske, valmis, külmutatud või töödeldud kala, määrus (EÜ) 853/2004, III lisa VIII jagu V peatükk osa E
Sugukonda Gempylidae kuuluvat värsket, valmis, külmutatud või töödeldud kala, eriti kalaliike Ruvettus pretiosus ja Lepidocybium flavobrunneum Võib turustada ainult pakendatult ja asjakohaselt märgistatult, teavitamaks tarbijat selle valmistamise/kuumtöötlemise meetoditest ja ohust, et toode võib sisaldada mao- ja sooletegevusele ebasoodsalt mõjuvaid ühendeid.
Saia-, leiva- ja valikpagaritooted, mis on ette nähtud kodus või toitlustusettevõttes küpsetamiseks, määrus (EL) 2017/2158
Esitatakse valmistusjuhend, mille järgmisel tagatakse, et lõpptoote akrüülamiidisisaldus on võrdlusväärtusest madalam ning nii väike kui mõistlikkuse piires võimalik.
Friikartulid ja muud tükeldatud frititud või ahjus küpsetatud kartulitooted, määrus (EL) nr 2017/2158
Tarbijale esitatakse soovitatav kuumtöötlusmeetod, täpsustades valmistusaja, temperatuuri ning ahjus küpsetamiseks, pannil praadimiseks või frittimiseks sobiva tootekoguse.
Toidukäitlejad peavad lõppkasutajatele soovitama: 1. hoida temperatuuri frittimisel vahemikus 160–175 °C ja ahjus vahemikus 180–220 °C. Kui ventilaator on sisse lülitatud, saab kasutada madalamat temperatuuri;
2. kuumtöötlusseadet (nt ahi, õhkgrill) eelkuumutada, et saavutada vastavalt pakendil esitatud valmistusjuhendile temperatuur vahemikus 180–220 °C olenevalt toote spetsifikatsioonist ja kohapealsetest nõuetest;
3. kuumtöödelda kartuleid kuni kuldkollase värvuseni;
4. mitte üle küpsetada;
5. keerata tooted 10 minuti või poole valmistusaja möödudes ümber;
6. järgida tootja antud soovitatavat valmistusjuhendit;
7. vähendada toote liigse pruunistumise vältimiseks valmistusaega, kui valmistatakse väiksemat kogust kartuleid kui pakendil ette nähtud;
8. frittimiskorvi mitte üle täita; täita korv kuni poole koguse märgini, et vältida pikema frittimisaja korral õli liigset imendumist.
Lisaained, määruse (EÜ) 1333/2008 artikkel 23
Lõpptarbijale müügiks ette nähtud lisaained Märge „toiduks“ või märge „piiratud kasutamine toidus“ või täpsem viide selle kavandatud kasutusele toidus.
Lõpptarbijale müügiks ette nähtud lauamagusained Esitatakse teave, mis võimaldab tarbijatel toodet ohutult kasutada (nt märgitakse milline on soovitatav magusaine doos).
Lõpptarbijale müügiks ette nähtud polüoole sisaldavad lauamagusained „Üleliigne tarbimine võib põhjustada kõhulahtisust
Lõhna- ja maitseained, määruse (EÜ) 1334/2008 artikkel 17
Lõpptarbijale müügiks ette nähtud lõhna- ja maitseained Märge „kasutamiseks toidus“ või „piiratud kasutamine toidus“ või täpsem viide ettenähtud kasutusele toidus.
Looduslik mineraalvesi, sotsiaalministri 03.10.2019 määrus nr 62
Looduslik mineraalvesi, mille fluoriidisisaldus on üle 1,5 mg/l „Sisaldab fluoriidi üle 1,5 mg/l: ei sobi pidevaks kasutamiseks imikutele ja alla 7 aasta vanustele lastele“ Teave esitatakse märgistusel selgesti nähtavate, kergesti loetavate tähtedega toote müüginimetuse vahetus läheduses.
Lagritsat sisaldavad toidud, määruse (EL) 1169/2011 III lisa
Toidud ja joogid, mis sisaldavad glütsürrisiinhapet või selle ammooniumsoola (nende ainete või lagritsa Glycyrrhiza glabra lisamise tõttu).
Piirnormid kehtivad tarbimisvalmis toidu/joogi kohta.
Kondiitritooted, mis sisaldavad 4 g/kg või rohkem „Sisaldab lagritsat – kõrgenenud vererõhuga inimesed peaksid vältima liigset tarbimist“ Märge peab olema lisatud vahetult koostisosade loetelu lõppu. Kui koostisosade loetelu ei ole, peab märge olema lisatud toidu nimetuse juurde.
Joogid, mis sisaldavad 50 mg/l või rohkem „Sisaldab lagritsat – kõrgenenud vererõhuga inimesed peaksid vältima liigset tarbimist“ Märge peab olema lisatud vahetult koostisosade loetelu lõppu. Kui koostisosade loetelu ei ole, peab märge olema lisatud toidu nimetuse juurde.
Üle 1,2-mahuprotsendise etanoolisisaldusega joogid, mis sisaldavad 300 mg/l või rohkem
Lisatud kofeiiniga toidud, määruse (EL) 1169/2011 III lisa
Joogid (välja arvatud kohvil, teel või kohvi- või tee-ekstraktil põhinevad joogid, mille nimetus sisaldab sõna „kohv“ või „tee“), mis:
— on ette nähtud tarbimiseks muutmata kujul ja sisaldavad kofeiini üle 150 mg/l või
— on kontsentreeritud või kuivatatud kujul ja sisaldavad pärast taastamist kofeiini üle 150 mg/l
„Kõrge kofeiinisisaldus. Ei ole soovitatav lastele, rasedatele ega rinnaga toitvatele naistele“
Märge peab olema joogi nimetusega samas vaateväljas. Märke järel sulgudes esitatakse kofeiinisisaldus väljendatuna milligrammides 100 ml kohta.
Toidud, millele on füsioloogilisel eesmärgil lisatud kofeiini.
Kofeiini on lisatud füsioloogilisel eesmärgil, kui lisatud kogus on suurem kui lõhna- ja maitseainena kasutatav kogus, mille leiab lõhna- ja maitseainete andmebaasist.
„Sisaldab kofeiini. Ei ole soovitatav lastele ega rasedatele“
Märge peab olema toidu nimetusega samas vaateväljas. Märke järel sulgudes esitatakse kofeiinisisaldus väljendatuna milligrammides 100 g või 100 ml kohta.
Toidulisandite puhul peab kofeiinisisaldus olema märgitud päevaseks tarbimiseks soovitatava koguse kohta.
Magusaineid sisaldavad toidud, määruse (EL) 1169/2011 III lisa
Üle 10% lisatud polüoole sisaldavad toidud „Üleliigne tarbimine võib põhjustada kõhulahtisust“
Toidulisandid, põllumajandusministri 12.11.2014 määrus nr 100
Toidulisandite märgistusel esitatakse 1. päevane tarbimiseks soovitatav kogus;
2. hoiatus selle kohta, et päevaseks tarbimiseks soovitatavat kogust ei ületataks;
3. hoiatus selle kohta, et toidulisandit ei kasutataks mitmekesise toitumise asendajana;
4. hoiatus selle kohta, et toodet hoitaks lastele kättesaamatus kohas.
Uuendtoit, erinevad turulelubamise otsused
Uuendtoitude kasutamise korral tasub kindlasti uurida ka õigusakti, millega konkreetne uuendtoit on turule lubatud. Kuna tegemist on tavaliselt tarbijale uudse toiduga, siis sisaldavad turulelubamise otsused sageli ka tarbijale mõeldud tarvitamisjuhiseid (hoiatusi). Näiteks
Vähendatud energiasisaldusega rasv – salatrimid „Üleliigne tarbimine võib põhjustada seedetrakti häireid“
Kroomi sisaldavat Yarrowia lipolytica pärmseente biomassi sisaldavad toidulisandid Esitatakse märge, et toidulisandeid ei tohi tarbida imikud ja väikelapsed.
Kolme taime (Cynanchum wilfordii Hemsley, Phlomis umbrosa Turcz. ja Angelica gigas Nakai) juurtest saadud ekstrakti sisaldavad toidulisandid Koostisosade loetelu vahetus läheduses esitatakse märge, et seda ei tohiks tarbida isikud, kellel on teadaolevalt selleriallergia.
Guarkummit sisaldavad toidud Esitatakse märge riski kohta, et toit võib põhjustada alla 8 aastastel lastel seedevaevusi.
Toidud, millele on lisatud fütosteroole, fütostanoole, määruse (EL) 1169/2011 III lisa
Toidud ja toidu koostisosad, millele on lisatud fütosteroole,
fütosteroolestreid,
fütostanoole või
fütostanoolestreid
1. Märge selle kohta, et toode ei ole ette nähtud inimestele, kellel ei ole vajadust kontrollida oma vere kolesteroolisisaldust.
2. Punktis 1 nimetatud märkega samas vaateväljas esitatakse märge selle kohta, et tuleks vältida lisatud taimsete steroolide / taimsete stanoolide tarvitamist koguses, mis ületab 3 g päevas.
3. Märge selle kohta, et vere kolesteroolisisaldust langetavaid ravimeid tarvitavad patsiendid peaksid toodet tarbima üksnes arsti järelevalve all.
4. Kergesti nähtav märge, et toode ei pruugi sobida rasedatele ja rinnaga toitvatele naistele ning alla viie aasta vanustele lastele.
5. Nõuanne, et toodet tuleb kasutada osana tasakaalustatud ja mitmekülgsest toidust, mis hõlmab marjade, puu- ja köögiviljade korrapärast tarbimist karotenoidide taseme säilitamiseks.
6. Portsjoni määratlus (soovitatavalt grammides või milliliitrites) koos märkega igas portsjonis sisalduva taimsete steroolide / taimsete stanoolide koguse kohta.

Viimati uuendatud: 9. juuli 2021